Spawanie aluminium możliwe jest metodami MIG, TIG i CMT. Zalecamy spawanie metodą MIG lub TIG AC/DC.

Podczas procesu MIG/MAG ulatnia się gaz ochronny, który chroni łuk i miejsce spawania, ale nie tworzy połączenia z aluminium. Oznacza to, że aluminium nie ulega deformacji i jest nadal chronione przed gazami środowiskowymi.

Na co ogólnie należy zwracać uwagę podczas spawania aluminium?

Podczas spawania aluminium metodą TIG należy upewnić się, że do spawania używany jest prąd przemienny i odpowiedni materiał dodatkowy. Aby uniknąć zaokrąglenia powstałego w procesie spawania, zalecamy w tym przypadku użycie zaostrzonej elektrody wolframowej. Do tego potrzebne jest nowoczesne inwertorowe źródło prądu.

Podczas spawania aluminium należy zwrócić uwagę na dokładną obróbkę wstępną i końcową przedmiotu obrabianego.

Przygotowując się do spawania , należy najpierw dokładnie oczyścić część, która ma być spawana. W tym celu można podgrzać materiał suszarką na gorące powietrze, na przykład w celu usunięcia farby i brudu. Do czyszczenia można użyć szczotki drucianej ze stali nierdzewnej . W celu wstępnego oczyszczenia materiał można również przedmuchać kulkami ze stali nierdzewnej, dzięki czemu powierzchnia zostanie ładnie zagęszczona. Na ostatnim etapie przygotowania weź aceton i ponownie dokładnie wyczyść miejsce spawania zwykłą szmatką.

Podczas obróbki końcowej konieczne jest nadanie materiałowi niezbędnego połysku i tym samym nadanie mu odpowiedniego wyglądu. Ponieważ aluminium jest materiałem bardzo miękkim, można je szybko zeszlifować. Dlatego upewnij się, że nie przeszlifowałeś całkowicie szwu, aby zapewnić niezbędne trzymanie. Do szlifowania można użyć pilnika ręcznego, tarczy polerskiej lub szlifierki kątowej. Wszystko, czego potrzebujesz do obróbki końcowej.

Czy aluminium jest materiałem trudnym do spawania? Jakie są zalety i wady spawania aluminium?

Spawanie aluminium jest trudnym procesem spawania , ponieważ ma tę wadę , że aluminium jest miękkim materiałem. Miękki materiał może powodować duże odkształcenia termiczne, czyli przedmiot obrabiany może szybko się odkształcać.
Zaletą spawania aluminium jest to , że aluminium jest bardzo lekkim materiałem o bardzo dużej wytrzymałości w porównaniu ze stalą. Kolejną zaletą jest to, że aluminium jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne.