Słupki ogrodzeniowe metalowe

Słupki metalowe występują często jako elementy ogrodzeń metalowych, zbudowanych z przęseł lub w postaci napinanej na nie siatki. Mogą posiadać różne przekroje. Najpopularniejsze są przekroje zamknięte okrągłe lub prostokątne (kwadratowe) i przekroje otwarte w formie liter C, L, T, podwójne T. Ważne jest aby wybrany kształt zapewniał jednocześnie odpowiednią sztywność, ale również elastyczność. Metalowe słupki ogrodzeniowe montowane są w gruncie w zaprawie betonowej. Dla usztywnienia dołem dospawane bywają elementy poprzeczne.

Słupek powinien być oczyszczony z rdzy i zabezpieczony przed korozją, np. farbą antykorozyjną tlenkową. Na to przeważnie stosuje się farbę wierzchnią, przeznaczoną do metalu. W przypadku ogrodzeń systemowych zdarzają się słupki lakierowane proszkowo lub powlekane pvc co jest rozwiązaniem skuteczniejszym niż lakierowanie. Słupki metalowe stosuje się często do ogrodzeń z napiętej siatki metalowej, do gotowych elementów metalowych, do ogrodzeń drewnianych ze sztachet, wtedy do metalowych słupków mocuje się drewniane lub metalowe rygle, do których z kolei przykręcone lub przybite są sztachety.

Słupki metalowe są stosunkowo trwałe, a największym problemem jest korozja. Należy troszczyć się o ciągłość powłoki ochronnej, prawidłowo zabezpieczyć słupek w miejscu styku z betonową podstawą, czy podmurówką oraz, jeśli słupek ma zamknięty przekrój, wskazane jest zastosowanie skośnego daszka jedno lub dwuspadowego. Czasem stosuje się też formę okrągłego stożka – grzybka. Spotkałem się ze słupkami o zamkniętym przekroju, zalanych wewnątrz w całości betonem. Innym rozwiązaniem, spotykanym szczególnie w przypadku starszych ogrodzeń są okrągłe słupki metalowe, z zaokrągloną betonową kopułką – tzw. czapką. W tym przypadku unika się wypełnienia całego słupka poprzez wetknięcie do jego wnętrza np. zwiniętego kłębka papieru i na to nakłada się i formuje zaprawę betonową.

 

Podobnie jak w przypadku wszystkich rodzajów słupków, należy pamiętać o elementach do których mocujemy ogrodzenie. Mogą one być na stałe związanie ze słupkiem, popularne są tu np. przyspawane nakrętki czy nawiercony płaskownik. Nawiercony może być również sam słupek. Innym rozwiązaniem są nakładane na słupek różnego rodzaju klamry, obejmy, często stanowiące element systemów ogrodzeniowych.