Gięcie blach — jak wybrać wykonawcę?
12 / 100

Chociaż na rynku działa obecnie wielu specjalistów zajmujących się obróbką metalu, znalezienie odpowiedniego wykonawcy stanowi obecnie znaczne wyzwanie. Szczególnie, gdy mowa o realizacji skomplikowanych zadań, wymagających doświadczenia, profesjonalnego sprzętu i precyzji. Jedną z usług, które z pewnością wchodzą w zakres tych wymagań, jest gięcie blach. Dzięki niemu można tworzyć zarówno seryjne produkty o niemal idealnej powtarzalności, jak i unikatowe przedmioty oparte na indywidualnych projektach. Jednakże, aby to osiągnąć, wykonawca musi być rzetelny i dysponować odpowiednim zapleczem. Na co zatem zwracać szczególną uwagę przy wyborze wykonawcy oferującego tego rodzaju usługi?

Czym dokładnie jest gięcie blach?

Proces gięcia blach CNC to jedna z technik produkcji, w której metal poddawany jest plastycznemu odkształceniu w celu uzyskania określonego kształtu. W trakcie tego procesu materiał przekracza granicę plastyczności, zachowując jednak określoną wytrzymałość na rozciąganie. Samo gięcie blach odbywa się za pomocą sterowanych numerycznie pras krawędziowych, które przy zastosowaniu odpowiednich matryc i stempli pozwalają na wyginanie materiału pod dowolnym kątem.

Gięta blacha znalazła zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, gdzie tworzy się z niej różnego rodzaju obudowy, systemy magazynowe czy elementy maszyn. Wykorzystywana jest również w budownictwie, m.in. jako materiał do pokrywania dachów, konstrukcji garaży, wiat czy budynków gospodarczych. Dodatkowo może być używana do realizacji spersonalizowanych zamówień opartych na projektach klienta, co pozwala na stworzenie nawet takich produktów jak meble ogrodowe.

Gięcie blach — jak wybrać wykonawcę?

Zaplecze maszynowe do obróbki plastycznej blach

Podczas wyboru usługodawcy do wykonania konkretnego zadania, priorytetem jest profesjonalizm oraz wysoka jakość końcowego produktu. Przy wyborze wykonawcy oferującego usługi gięcia blach istotne jest zwrócenie uwagi na dostępny sprzęt. Na rynku dostępne są różne prasy krawędziowe, ale uzyskanie największej precyzji gięcia wymaga wysokiej klasy sprzętu. Nie każda firma zajmująca się obróbką metali korzysta z takich maszyn. Dlatego warto wcześniej zorientować się na temat urządzeń, które są godne uwagi. Praca na najwyższej jakości prasach nie tylko wpływa na ostateczną jakość produktu, lecz także przyspiesza sam proces gięcia. Wysoki poziom powtarzalności pozwala również zaoszczędzić czas przy realizacji zleceń seryjnych. Istotne są również różnorodność matryc i stempli, które poszerzają możliwości odkształceń. Wybierając firmę z rozbudowanym zapleczem narzędziowym do pras krawędziowych, można uzyskać wsparcie w realizacji nawet nietypowych czy trudnych do osiągnięcia kształtów.

Jakość obsługi

Kluczowym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest doświadczony personel. Zarówno pracownicy zajmujący się obsługą zleceń i projektami, jak i operatorzy pras, mają istotne znaczenie. Solidnie przygotowany projekt oraz skuteczne uwzględnienie ewentualnych reklamacji są równie ważne, co doświadczony i biegły operator giętarki, który na etapie produkcji potrafi wyłapać ewentualne błędy. Istotne jest również indywidualne podejście do klienta, termin realizacji zamówienia oraz możliwość uzyskania darmowej wyceny projektu. Przy wyborze wykonawcy warto sprawdzić, czy firma posiada własny transport, a także czy dostarcza niezbędny materiał, czy też konieczne jest dostarczenie blachy we własnym zakresie. Profesjonalne zakłady obróbki metalu, które wykonują swoją pracę precyzyjnie i zgodnie z ustalonymi terminami, zasługują na polecenie i dają gwarancję pełnej satysfakcji z wykonanej usługi.